Atatürk'ün dev fotoğraf arşivini Eskişehir'e kaptırdık!

Hemen konuya gireyim Türkiye’de Hanri Benazus’u tanımayan yoktur. Atatürk fotoğrafları denince Türkiye’de tek bir isim akla gelir o da Henri Benazus’tur.

Sayın Benazus’un arşivinde olan fotoğraflar Genelkurmay arşivlerinde yoktur. İşte Hanri Bey o kadar değerli bir hazineye sahiptir.

Daha iyi anlaşılması için yazayım, Benazus’un arşivinde yaklaşık 10 bin Atatürk fotoğrafı var. Bunlardan 5 bin fotoğrafın nerede, ne zaman, ne için çekildiği biliniyor. Diğer 5 bin fotoğrafında ne zaman nerede ve hangi tarihte çekildiğinin araştırılması lazım yani tanımlanma çalışmalarına ihtiyacı var.

10 bin orijinal fotoğrafın dışında onlarca yine orijinal Atatürk filmleri, kendisinin yazdığı 96 kitap, TBMM’nin 1920- 40 yılları arasındaki resmi kayıtları ve Çankaya Köşkü nöbet defteri. Bu defterde Atatürk’ün o gün nerede, ne yaptığı, kimlerle görüştüğünün dakika dakika kayıt altına alınmış belgeleri.

İşte Hanri Benazus’un kendi söylemiyle “Dünyadaki en büyük Atatürk arşivi” onun elinde.

Şimdi gelelim başlığa, neden bu arşiv İzmir’de kalamıyor da Eskişehir’e gidiyor.

İşte burası çok acı. Hanri Benazus o kadar İzmir aşığı bir insan ki neredeyse adı soyadı sorulduğunda İzmir diyecek kadar bu şehri seviyor.

Doğma büyüme İzmirli. Bu arşiv İzmir’de kalsın diye çok uğraşmış. Önce vakıf kurmak istemiş bakmış ki Türkiye’de vakıf kurmak çok zor. Bunun üzerine Dünyada en büyük Atatürk resim ve film arşivinin sergileneceği müze fikrinin peşine düşmüş. O dönemde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu’na gitmiş uzun bir aradan sonra Kocaoğlu, Benazus’a geri dönerek“ Kusura bakmayın bu müzenin yapılabileceği bir araziyi bulamadım’’ diyerek Benazus’un tüm hayallerini yıkmış.

İnatçı bir yapıya sahip olan Hanri Benazus, bunun üzerine çok yakın dostu olan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e konuyu açmış.

Büyükerşen bir dakika bile tereddüt etmeden “Ben bunu hemen yaparım” diyerek kolları sıvamış şu anda 4500 metrekare olarak planlanan müzenin kaba inşaatı bitmiş durumunda.

Hanri Benazus bu konuda hem çok mutlu, elindeki arşivin tamamı halka en güzel şekilde sunulacak diye fakat aynı zamanda hayalinde ki müzeyi canı kadar çok sevdiği İzmir’de hayata geçirememekten dolayı da içi bir o kadar buruk.

31 Mart seçimlerinden sonra güzel bir gelişme yaşanmış.

Tunç Soyer, İzmir’in yeni başkanı olunca Hanri Benazus’u davet etmiş ve Atatürk ile ilgili ne yapabileceklerini konuşurlarken konu Eskişehir’de inşaatı süren müzeye gelmiş.

Soyer’in, Eskişehir’de bu kadar kapsamlı bir Atatürk Müzesi’nin yapımından haberi yokmuş. Konuyu öğrenir öğrenmez “Derhal ben bunu Yılmaz Hocam ile konuşacağım bu müzenin yeri İzmir olmalıdır” demiş.

İkilem içinde kalan Hanri Benazus şimdi “Ben karışmam iki başkan anlaşsın, onların kararına saygı duyarım”, diyor.

Top İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de. Türkiye’nin en büyük Atatürk arşivi İzmir’de mi kalacak, yoksa Eskişehir’ e mi gidecek bunu zaman gösterecek.

DİP NOT: Yıllarını Atatürk’ün tüm hatırasına sahip çıkmak için adamış, 2 Atatürk fotoğrafı için bir günlüğüne New York’a bile gitmeyi göze alan Hanri Benazus’un heykelini dikmek için Tunç Soyer bir girişimde bulunur mu?

Bu şehre ve ülkeye böyle faydası dokunan insanlar öldükten sonra değil de hayattayken onore edilse daha güzel ve daha anlamlı olmaz mı?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdi Türkmen
Hamdi Türkmen - 1 yıl Önce

Süper bir yazı olmuş . Gerekirse İzmir’de kalması için kampanya açalım her kesimden destek olalım Eskişehir’de hocanın yakınlarına devreye sokup bu müzenin İzmir’de açılmasına çalışalım. Yaraş çok güzel bir konuya değinmiş peşini bırakmayalım