banner51

Ağaçlar medeniyet açmış

Yaz sıcaklarıyla birlikte Dünya nefes aldığı ormanlarını kaybetmeye başladı. Haberler söndürülmeye çalışılan orman yangınlarıyla nefesimizi keserken, bilinç seviyemizin ne kadar düşük olduğunu, evimize neler yaptığımızı bilmediğimizi hatırlatıyor. Bilinçli bir kesim bile haberlerde geçen yangını şöyle bir dinleyip iç geçirerek yerinde oturuyor. Anında yapılabileceklerin yapılması hep birlikte o nefesin yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini anlayamıyor.

Düşünün; ciğerlerinizde kanserli bir hücre olsa ve o hücreler çoğalsa, ciğerlerinizdeki hücreler tek tek ölse ve oksijen alma seviyeniz her geçen gün giderek düşse... Ciğerleriniz bir an havasız kalsa, beyin ve diğer organlarınıza giden damarlar tıkansa..!

Dünya her orman yangınında bunu yaşıyor. Üstelik bir tek etki orman yangını değil. İnsanlık tüm bilinçsizliği ve vurdumduymazlığıyla Dünya’ya geri dönüşümsüz pisliğini, atığını bırakıyor. Her geçen gün kanserli hücrelerini geri dönülmezliğiyle kusuyor. Belki bir hücrenin yaşaması umut olabilir düşüncesiyle yıllardır ev atıklarını ( Cam, kağıt, plastik) doğaya zarar vermemek için çöplerden ayırır, atık toplayarak hayatını sürdürmeye çalışan, yanlarından geçerken çoğu kişinin iğrenerek baktığı, gerçekte hepimizin şükran duyması gereken kişilere veririm. Deodorant kullanmam. Spreyli ürünlerden kaçınırım. Kanserojen olduğunu düşündüğüm birçok ürünü protesto ediyorum ve satın almıyorum. Yoğurdumu kendim yapıyorum. Zamansız ürünleri tüketmemek için anneanne usulü her şeyi kışlık olarak hazırlamayı ilke edindim. Tüm bunlara rağmen… EVET!!! Doğrudur !!! Dünya ana için yeterince çaba sarf etmiyorum. Etmiyoruz….

Bugün gördüğüm bir resim umut yeşertti içimde… Ağaçları kestirmek istemeyen, ağaçlara tüm güçleriyle sarılmış gençlerin resmi… Gülümsedim….. İçimden yeşeren nefese, gelecek nesillere gülümsedim….Bugün günlerden “AĞAÇ MEDENİYET AÇMIŞ” dedim.

YORUM EKLE