250 metrelik gökdelene kim, nasıl  izin verdi?

Söz konusu olan Ahmet Nafiz Zorlu; yani Zorlu Holding ya da Vestel değil...

Pasaport; eski İzmirliler'in Kale Arkası olarak bildiği, Çöp Şişçi Topçu'dan Hilton'a çıkan yol üzerindeki eski tütün depolarının yıkılarak yerine yapılacak dev Gökdelen'in, kente bırakacağı kötü mirastır!..

Gökdelen zaten "dev"dir diyeceksiniz ama, bu gerçekten dev bir proje.

Tam 250 metre yükseklikte, yani kentin en yüksek doğal tepesi Kadifekale'den daha yüksek.

Söz konusu tütün depolarının ilginç bir öyküsü var.

Burası Orkide Yağları'nın patronu Ahmet Küçükbay tarafından yaklaşık 20 yıl önce satın alınmıştı. 15 Temmuz kalkışması sonrasında Feto davasında tutuklanan ve cezaevine konulan iş adamı Küçükbay, Japonlarla ortak  gökdelen yapmayı planlamıştı. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi'ne 2000'li yılların başında müracaat etti.

Başkan Ahmet Piriştina, reddetti.

Gerekçe, kent merkezinde yoğunluğu artırıcı yüksek yapılar için alınan "yasak" kararıydı.

Çünkü, yüksek yapılar için hazırlanan yönetmeliğe göre, İzmir'de sadece o da 5 dönüm koşulu aranarak, gökdelen izni Alsancak Liman arkası ile Bayraklı-Turan aksı üzerine verilecekti.

*

Hiç ilgisi yok ama, tesadüfen söz konusu alan için istenen Küçükbay Gökdeleni ile ilgili bir tartışmaya istemeden tanık olmuştum.

O dönem Büyükşehir'de Genel Sekreter Yardımcısı olan Hasan Topal, Fuar Kültürpark İzmir Sanat'ta dosyayı rahmetli Ahmet Piriştina'nın önüne getirdiğinde kıyamet kopmuştu.

Başkan Piriştina, ısrarla "olmaz kardeşim, oraya gökdelen yaptırmam" diye direndi. Zaten Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Topal da aynı görüşteydi, başkanının isyanına katıldı.

Sonuç; Küçükbay pek çok kişiyi araya koydu, mücadele etti, zorladı ama, o "zorlu yapı" için istediği yüksek yapı iznini alamadı.

Ve, Ahmet Küçükbay tütün depolarını Ahmet Nazif Zorlu'ya sattı.

*

Olay küllenip, unutuldu diyorduk. Biz en azından böyle biliyorduk.

Ama o tütün depolarının bulunduğu alanda yıkım-hafriyat başladı ve 45 katlı 250 metre yüksekliğindeki gökdelen inşaatı için Başkan Sema Pekdaş döneminde Konak Belediyesi'nden ruhsat alındığı ortaya çıktı.

İyi de; hani, Alsancak-Bayraklı-Turan dışında kalan bölgelere yüksek yapı izni verilmeyecekti?

*

Kent merkezi, Alsancak-Kahramanlar Bölgesi imar planlarında bölgeyi yüksek yapılara açacak ilk plan değişikliği uygulamasının, 2010'da yani rahmetli Piriştina'nın "ret" kararından 10 yıl sonra yapıldığı bilgisine ulaştım.

Dava açılmış ama, plan reddedilmiş.

Büyükşehir 2013'te yine bir plan değişikliği yapmış, o da reddedilmiş.

2015'te aynı plan ufak-tefek değişikliklerle yeniden ısıtılıp gündeme alınmış, mahkeme yine iptal etmiş.

Planların tek ortak noktası var, bölgeyi yüksek yapılar; gökdelenlere açıyor nitelikli olması.

Ve bugün öğreniyoruz ki, hani, "yılmak yok, yola devam" denir ya, İzmir Büyükşehir Belediyesi 31 Mart seçimlerden bir yıl önce; 2018'de aynı (son olarak 2015'te iptal edilen) planı, sessiz sedasız yürürlüğe koyarak Ahmet Zorlu-Vestel'in dev gökdelen dikmesinin yolunu açan kararı onamış, Konak Belediyesi de ruhsatı vermiş.

*

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan'ın verdiği bilgiye göre, 2018 planı hakkında da halen devam eden bir yargı süreci var.

Son bilirkişi raporu da, diğerlerinde olduğu gibi plana itiraz edenlerin lehinde. Ama inşaat resmen başlamış durumda!..

Takvim yapraklarına göre, kent merkezinde gökdelen yapımına izin veren bu planların yapımı ve onanması Aziz Kocaoğlu ile Sema Pekdaş'ın dönemine rastlıyor.

Neden, niçin? Ya da;

Plan hükümlerine aykırılık, planlama tekniği açısından ortaya çıkacak sorunlar, SİT kararlarına, mevcut yargı kararlarına ve plan uygulama hükümlerine aykırılıklar gibi sorulara yanıt vermesi gerekenler de bu iki başkan olmalı!..

Bekliyoruz...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal Tukel
Cemal Tukel - 5 gün Önce

Konak Belediyesi istemez ise o gökdelen yapılmaz. Şehre kamyon girislerinindurdurur inşaatı hergun mühürler yolu oraya ulaşmaya imkansız hale getirir ama yaptırmaz. Bu benim degil bir belediye baskanimin sözü

Sukru sari
Sukru sari - 5 gün Önce

Sehrin gobegine hancer saplanmasina karsiyim. Hemde izi. Chp li yoneticilerden .kayip edersiniz izmiri rant icin unutmayin

İbrahim Yüncü
İbrahim Yüncü - 4 gün Önce

Bu proje İzmir'in katlidir. Ne yasa, ne yönetmeliğe uymuyor. Şehir ışığı, rüzgarı, trafiği felç olacak. İnşaat esnasında bile sorun yaşayacağız.

Turgut Ekinci
Turgut Ekinci - 2 gün Önce

Zaten bu bölgede trafik can çekişiyor , bu kadar yüksek binada oturacak kişilerin kullanacakları araç sayısı ve bu kişilere gelecek misafirlerin araçlarını da gözönüne
alırsanız durum çok kötü kötü olacaktır. Binanın bu bölgedeki yüksekliği diğer arsa sahiplerinin de iştahını kabartıp yeni yüksek kule tip binaların inşaatına emsal olacağı da kuşkusuz.Allah gözünü hırs büyümüş insanlardan hepimizi korusun.