2021’de başrol egzersizin

Merhaba sevgili Ben Haber’in değerli okuyucuları.
Dünyanın uğraştığı pandemi süreci karantinalar, kısıtlı yaşam ve sağlık riskleri beraberinde hareketsiz yaşamı da getirdi. Hepimizin sağlık konusunda ekstra hassas olduğu şu günlerde beslenme kadar önemli olduğu için köşemi egzersiz konusuna ayırdım.

Sizlere neden egzersiz yapmalıyız? Nasıl egzersiz yapmalıyız ? Egzersiz yaparken nasıl beslenmeliyiz kısaca bahsedeceğim.

EGZERSİZ NEDİR?
Fiziksel aktivite ve iskelet kaslarının kasılması sonucunda üretilen, bazal düzeyin üzerinde enerji harcamayı gerektiren bedensel hareketler bütünüdür.
Bu sebeple belli bir alanda yapılan ve planlı bir şekilde tekrar eden her türlü vücut hareketini egzersiz kabul edebilirsiniz.
Hiçbir zaman egzersiz spor salonunda olur, antrenör olmadan olmaz diye yanlış bir düşenceniz olmasın. Pandemi süreci önlemleri ve kısıtlamalar, fiziksel aktivitenize engel teşkil etmesin çünkü evinizde küçük bir alanda belirli sıklıkta, düzende ve sürede yapacağınız her hareket, sizin için egzersiz değerinde olacaktır. Başlıca bu hareketleri direnç, aeorobik ve esneme olarak üç kategoride düşünebilirsiniz.

EGZERSİZİN VÜCUDUMUZA FAYDALARI

Egzersiz kalori yakmak değildir. Vücuda sağladığı yüzlerce yararlı etki vardır. Gelin en önemli faydalarını sıralayalım.

✔️Vücuda Alınan oksijen oranını arttırır. Bu sayede Akciğer ve kalbin fonksiyonlarını destekler, iş yükünü azaltır.

✔️ Kalbin atım ritmini azaltır, durağan nabzı düşürür, kalp damar hastalıkları ve tansiyon hastalıklarına karşı koruyucu etkileri vardır.

✔️Kötü huylu kolesterolu düşürür, iyi huylu kolesterolu yükseltir.

✔️Diyabet hastalığı gelişme riskini azaltır, insülin direncini tedavi eder, karın bölgesinde yağlanmayı azaltır.

✔️Kemik erimesini önler, kasları güçlendirdiği için ileri yaş eklem hasarlarının oluşma riskini azaltır.

✔️Kansere karşı koruyucudur, dolaşımı düzenler, varis gelişimini önler.

✔️Esneklik oluşturur, hareket kabiliyetini arttırır. Kas ve sinir sistemi hastalıklarının gelişimini engeller.

✔️Vücut direncimizi arttırır, başta corona ve pekçok virüsler ve mikroplara karşı immün sistemimizi güçlendirir.

✔️Diyet yapıyorsak, bunu egzersiz ile desteklememiz daha kolay, daha sağlıklı, hem de yağ dokumuzdan kilo vermemizi sağlar.

✔️Egzersizin en yaygın ruhsal faydalarından biri stresi azaltmaktır.  Ayrıca depresyonu önler ve anksiyete sorunlarının tedavisinde ilaç kadar etkilidir.

✔️ Vücudumuzda mutluluk hissini sağlayan önemli kimyasallardan dopamin ve norepinefrin salgısını artırır.

✔️Beyindeki değerli kimyasalları artırıp, beyin sağlığını destekler ve hücre dejenerasyonunu önler.

UNUTMAYIN
Egzersiz kişiye göre değişebilir ve farklı amaçlarla yapılabilir. Kimi zayıflamak için, kimi kaslarını sıkılaştırmak için, kimi de sağlık için egzersiz yapabilir. Sebep ne olursa olsun egzersiz herkes için faydalıdır. Haftada üç dört kez yapılan kısa süreli egzersizler, sağlıklı bir yaşamın tüm kapılarını aralar. Kişinin yapacağı egzersizin yaşına, kondisyonuna ve sağlık şartlarına uygun olması gereklidir.
Ailesinde kalp hastalığı hikayesi bulunan, sigara içen, kolesterol, tansiyon, şeker problemi olan, fazla kilo veya stresli bir yaşam tarzı bulunan bireyler bu sayılanlardan biri veya bir kaçına sahipse, evde kendi kendine yapacaksa dahi hekim kontrolünden geçtikten sonra egzersize başlamalıdır.

EGZERSİZ VE BESLENME
Egzersiz yapanlar mutlaka günlük almaları gereken sıvı ihtiyacına 500 ml su ilave etmelidir.
Egzersiz yapmadan önce karbonhidrat içeren besin tüketip, egzersiz sonrası ilk yarım saat içerisinde protein içeren yumurta, kefir, yoğurt gibi bir besin tüketmek, yağ yakımını arttırıp kas yapımını sağlayacaktır.
Egzersiz yapan kişiler günlük olarak kiloları başına en az 1 g protein tüketmelidirler ve bu proteinin %70 i hayvansal kaynaklı % 30 u bitkisel kaynaklı olmalıdır.
Eğer iyice terleyebildiğiniz bir egzersiz yapabiliyorsanız, günde bir şişe mineral su içmek kas ağrılarını önler ve vücudun osmolarite dengesini ayarlayarak, kaybedilen iyonların yerine gelmesini sağlar.

NE ZAMAN EGZERSİZ YAPALIM?
Yağ yakmak, kaçamak telafi etmek isterseniz veya insülin direnciniz var ise açlık egzersizi, kas kazanmak ve sıkılaşmak isterseniz tokluk saati olan öğünden iki saat sonrası veya ara öğünden 45 dakika sonrası uygun olacaktır.

EGZERSİZ SONRASI KAS YAPIMINA YARDIMCI ARA ÖĞÜNLER
1 yumurta ve 2 yumurta beyazı ve 2 kaşık yulaf ile omlet
1 çay bardağı çökelek içine keten tohumu, çörekotu, kekik ve 1 kaşık kuru üzüm
1 bardak ev yoğurdu içine kahve, kakule ve tarçın
1 bardak kefirle 2 avuç yabanmersini
1 bardak badem sütü, chia ve taze meyve

Zorlu bir 2020 senesine veda ederken yepyeni başlayacak 2021’de sağlıklı yaşamın devamlılığı için evde veya güvenli alanda, netten çeşitli uygulamalarla size uygun şartlarda olabildiğince egzersizi hayatınızın parçası haline getirmeye gayret edin.

Sağlık ve sevgiyle kalın.

YORUM EKLE