2020'ye şükranlarımla.... Hoşgeldin 2021

Yazıma başlarken derin bir nefes çektim. Ve 2020 yılını baştan sona gözden geçirdim. Bu yıl dönem dönem şikayet edilecek, öfkelenecek bazen elimizden geleni yaptığımız halde sadece izleyici olabildiğimiz bir 2020 yaşadık. Kolektifin yani tüm insanlığın ortak üzgünlüğü covid-19  oldu. Herkesin, bir yakını, ailesi olmasa da tanıdığı birileri yaşamını yitirdi. Üzüldük, şaşırdık, yeterli olamadığımızı hissettik.

Tüm bunları düşündüğümde her şeye karşın sağlığıma dikkat etmek ve şükretmekten başka yapılacak bir şey olmadığını anladım. Ben kendime iyi bakarsam sevdiklerimin mutlu olacağını ve bu zincirin büyüyerek dünyanın iyileşmesine bireysel katkıda bulunacağımı düşündüm. Yaşam harika bir öğretmen, bizler de bazen en çalışkan öğrenci, bazen de ikmale kalan bir öğrenci olabiliyoruz. Bu yıl şükran duymanın azizliğini daha bir hisseder oldum. Minnettarlık çok güçlü bir duygudur. Minnettar olduğunuz şeyleri düşünmenin birçok faydası vardır. Bizleri daha güçlü ve genel anlamda daha mutlu kılar. Her gün minnettar olduğumuz büyük ya da küçük en az bir şeyi düşünmek için zaman ayırmak hayata bakış açımızı tamamen değiştirebilir, yeni güzelliklere kapı açar. 
Şimdi dilerseniz kalbimizi ısıtacak minik bir şükran çalışması yapalım hatta elimizden geldiğince zaman yaratalım ve bu anları sıklaştıralım. Görün bakın yaşamınızda nasıl olumlu değişiklikler olacak.

Bu çalışmayı yatarak veya oturarak yapabilirsiniz. Rahat ettiğiniz bir köşeye yerleşin. Gözlerinizi kapatın. Derin nefesler alıp vermeye başlayın. Bedeninizin her nefeste daha da gevşediğini hissedin. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan nefes verin. Şimdi minnettar olduğunuz her şeyi düşünün ve bu duygunun size hissettirdiklerini duyumsayın.  Yavaş ve doğal nefes alıp vermeye devam edin. Nefesinizin ritmini takip edin. Havanın vücudunuza girip çıktığını hissedin.
Burundan minnettar olma hissini içinize çekin ve şu cümleyi yüreğinizde hissederek tekrar edin: Hayatımdaki tüm iyilik ve güzellikler için minnettarım.
Bu yıl yaşadığınız kaygı, endişe, korku, yalnızlık ve üzgünlük duygularını yavaşça soluğunuzla dışarı verin. Aynısını birkaç kez daha tekrar edin.

Ve yeniden: Neşe ve huzuru derin bir şekilde içinize çekin, yavaşça nefes verin ve tüm gerilimi serbest bırakın. Şimdi normal nefes alma düzeninize dönün veya olduğu gibi derin nefes almaya devam edin. Tüm vücudunuzun sakinleşmesine ve yumuşamasına izin verin. Sıcak, ışıltılı bir gevşeme ışığının üzerinizden akıp sizi arındırmasına izin verin.

Gerçekten ve içtenlikle minnettar olduğunuz bir şeyi düşünün. Birkaç dakikanızı ayırın herhangi bir şey olabilir. Bu sizin bir başarınız veya yüzünüzü güldüren keyifli bir an olabilir. Belki de aileniz, sevdikleriniz, sağlığınız veya evcil hayvanlarınız olabilir. Peki ya bir fincan taze kahve ya da çay, mis kokulu bir kek veya yanınızdan geçen minik bir çocuğun gülümsemesi de olamaz mı? Olabilir. Ya da unuttuğunuz ve şimdi aklınıza gelen hoş bir anı… Nasıl hissediyorsunuz? Minnettar olduğunuz şeyin bir rengi var mı? Mutluluk, sıcaklık, içinizdeki çocuğu coşturdu mu? Merhamet ve şefkatli duygular mı yaşıyorsunuz?
Yüzünüzde bir gülümseme olup olmadığına dikkat edin. Rahatlamış hissediyor musunuz, yoksa vücudunuzda daha hala gergin olan bölgeler var mı?
Hepimizin minnettar olabileceği pek çok şey var.

Şimdi, hayatınızdaki minnettar olduğunuz tüm ilişkileri, sizi zenginleştiren ve tamamlayan ilişkileri düşünün. Onlarla geçen güzel anları anımsayın. Size kattıklarını, hissettirdiklerini… Biraz bu alanda kalın.
Bazen hiç ummadığımız şeyler bile şükran sebebimiz olabilir.
Ne için minnettar olursanız olun, gerçekten odaklanın ve bu şeyin, kişinin, olayın veya başarının size hissettirdiğini düşünün. Bu duyguyu içselleştirin ve pozitif enerjiye ihtiyaç duyduğunuz her an hatırlayın. Zihninize mühürlemesi için izin verin. Bilinçli nefesler size yardımcı olacaktır. Bunları, kim olduğunuzun önemli parçaları olarak düşünün.
Minnettarlığınızı göstermeye ve minnettar olabileceğiniz şeyleri fark etmeye ne kadar çok çalışırsanız, o kadar çok yeni mucizelerle karşılaşacaksınız.
Şimdi, yavaş yavaş gözlerinizi açarak bu çalışmayı yaptığınız için kendinize teşekkür edin. Bakın yeni bir şükran sebebi daha oldu.
Yaradanın en büyük armağanı nefesimiz için şükredelim.
Hepinize hepimize şükran duyacağımız anların çoğaldığı harika bir 2021 yılı dilerim.
(Dilerseniz çalışmayı kendi sesinizle kaydedip kulaklıkla dinleyerek yapabilirsiniz)

YORUM EKLE