2016'dan 2017'ye Umut

BEN HABER GAZETESİ 52. SAYI
 
 
 
Zor bir yıl geçirdik… 2016 yılı daha başlarken düşürülen Rus uçağının vesayeti altına girmişti bile. Bölgede işbirliği içinde olduğumuz önemli bir ülke, Rusya. Bağımlılık konusunda ihmal edemeyeceğimiz kadar da işbirliği ve ilişki kanalları açık iki ülkeden söz etmek mümkün.  Ancak gerilim, siyasetin enstrümanlarından birisidir elbette. Sonucunda bir “çözüm” gelecekse, bunu kullanmak çok sorun teşkil etmez. Yıl biterken, Rus büyükelçinin öldürülme krizi, düşen Rus uçağı ve son olarak Rusya’nın NATO denetçisinin Belçika’da öldürülmesi de Rusya’nın işinin kolay olmadığını göstermektedir.
 
Amerika cephesinde öncelik FED konusunda. FED faiz artırımları hep gündemdeydi.  Faiz artırımı 2016 başlarında, gelişen piyasalar için yedekte bekleyen bir risk unsuru olarak görünmekteydi. Yükselen piyasalar bu gelişmeden tedirgindi, çünkü ülkelerinden sermaye çıkışı olacaktı. Ancak beklentilerin aksine, ilk açıklamalardan itibaren görüldü ki “FED artırım yanlısı değil.” Piyasalar için bu durum “ihtiyatlı iyimserliğin sürdüğünü göstermektedir. 
 
Sonra İngiltere’nin BREXIT oylaması… Anketler, göstergeler bu sonucu beklemiyordu. AB ülkeleri hatta Brüksel de bunu tahmin edememişti. Avrupa Birliği dağılıyor mu derken… İtalya’daki çatlak sesler ITEXIT, malum bir Yunanistan fenomeni GREXIT derken, son gelinen Türkiye AB ilişkileri itibariyle “sırada TUREXIT mi var?” der gibi olduk… Ancak ihracatımızın yarıdan fazlasını yaptığımız AB ülkeleri ile tırmandırılan gerilimin faturası ekonomiye kesilmektedir. Daha zor günlerden geçen Türkiye, bu tür problemleri atlatmayı başarabilmiştir. Bunun da üstesinden gelecektir. 
 
TRUMP gerçeği ise ABD derin devletinin beklemediği bir durum oldu. Trump, Amerikan politikalarında daha harcamacı ve içeriye dönüktür. ABD de Ortadoğu gündemine yakındır, oradaki gelişmelerin kendi planlarına uygun ve beklediği şekilde sonuçlanmasını ümit etmektedir. Artık bu bölgeyi maliyet unsuru olmaktan çıkartmak istemektedir.
 
BM’den giderayak İsrail’in “yayılmacı yerleşim” politikalarının durdurulması kararı, Avrupa’da Fransa ve Almanya dahil, 2017 seçimleri suların durulmayacağına işaret etmektedir. Esad’ın son dönemdeki güçlenen pozisyonu, PYD ve Barzani’nin karşılıklı hamleleri sıcak(!) bir 2017’yi şimdiden müjdelemektedir.  
 
Ve Türkiye…
Manzara ortada. Çepeçevre kuşatılmış bir evrende kendini iri ve diri tutmak zorundadır. Türkiye kendi iç dinamiklerini güçlendirmelidir. Karar alması etkin ve hızlı olmalıdır. Anayasa, yönetim ve hukuk düzeni çerçevesinde yapılan tartışmalar bir an önce sonuçlanmalıdır. Kamu politikaları belirsizlik üreten değil çözümcü hale dönüşmelidir. Belirsizlik, politikaların sürdürülebilirliğine engeldir. 
 
Türkiye’nin durumu başka ülkelerle kıyaslanamayacak kadar çok değişkenin etkisi altındadır. 2016 başlarken bu kadar radikal değişimlerin olma ihtimali elbette yoktu. Türkiye bu şartlar altında ufak tefek sıyrıklarla bu yılı atlatabildiyse, yurtiçindeki dinamizmin etkisindendir. 15 Temmuz gibi bir felakete rağmen bu hızlı toparlanma, güneyimizde gittikçe derinleşen bataklık olgusu ve hala dost ve müttefik olduğundan emin olamadığım, ABD ve AB’nin Suriye politikaları arasında Türkiye, bu sene iyi iş çıkartmıştır. 4 milyona giden zorunlu misafirler, mülteciler… Evet, yükselen kur, artan petrol fiyatları Türkiye’nin dengelerini zorlamaktadır. 
 
Türkiye değişen şartlara kolayca adapte olabilen bir ülke olduğunu son 20 yılda defalarca göstermiştir. Bir yıl %9 küçülüp ertesi sene %9 büyüme başkalarının kolay anlayamadığı göstergelerdendir. Ancak en önemli sorun olarak “güvenlik meselesi” gündemdeki en önemli konu olarak yerini korumaya devam etmektedir. Özellikle Suriye ve Irak’tan kaynaklanan problemlerin ilk etkilediği ülke hala Türkiye’dir. Özellikle Fırat Kalkanı ve El-Bab operasyonu ile yeni güvenlik konsepti konusunda adımlar atılmıştır. 2017 daha “kararlı” ve istikrarlı Türkiye için önemli bir yıl olacaktır.
YORUM EKLE